Son Yazılar

Ana SayfaSözlükIFO Endeksi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

IFO Endeksi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

IFO İş İklimi Endeksi Nedir?

IFO İş İklimi Endeksi, Almanya’daki 6 aylık iş iklimi öngörüsünü ölçen önemli öncü bir endekstir. Aylık olarak hazırlanan IFO endeksi, Alman ekonomisinin durumunun öncü göstergesi olarak yaygın bir şekilde takip edilmektedir. IFO İş İklimi Endeksi, imalat, inşaat, toptan ve perakende sektörlerinden yaklaşık 7.000 şirketin aylık anket yanıtlarına göre ölçülür. Avrupa birliğinin en büyük ekonomisi olan Almanya’nın ticari iklimi, diğer Avrupa ülkelerinin ekonomi göstergelerini de etkileyeceğinden diğer Avrupa ülkeleri tarafından önemle takip edilir.

IFO Endeksi Nasıl Hesaplanır?

Şirketlerin mevcut iş durumuna ve gelecek altı aylık beklentilerine ilişkin değerlendirmelerini vermeleri istenir. Mevcut iş durumlarını  “daha iyi”, “tatmin edici” veya “daha kötü” olarak yanıtlamaları istenir. 6 aylık iş beklentilerinde ise “daha elverişli”, “değişmemiş” veya “daha olumsuz” olarak yorumlama yapılır. Yanıtlar, sektörün önemine göre ağırlıklandırılır ve toplanır. Mevcut iş durumunun denge değeri “iyi” ve “yoksul” yanıtların yüzdesinin farkı alınarak hesaplanır. Beklentilerin denge değeri ise “daha olumlu” ve “daha olumsuz” yanıtların yüzdesinin farkı alınarak hesaplanır. IFO endeksi sonucu, iş durumunun ve beklentileri ile hesaplanır.

Örnek IFO Endeksi Hesaplaması

IFO İş İklimi endeksi anketini yanıtlayan 7000 şirketin mevcut durumu hakkındaki görüşleri aşağıdaki gibi olsun.

%35 Daha İyi

%40 Tatmin Edici

%25 Daha Kötü

Mevcut durumu “tatmin edici” olarak değerlendiren firmalar tarafsız olarak kabul edilir ve sonuç etkilenmez. Eğilimi bulmak için ise mevcut durumu “daha iyi” olarak yanıtlayanların yüzdesi ile “daha kötü” olarak yanıtlayanların yüzdesi birbirinden çıkartılır. Bizim Örneğimizde ise IFO Mevcut Durum= %35-%25: 10 artış kaydetmiştir. Altı aylık beklentiler de aynı şekilde hesaplanmaktadır.

Durum ve beklentiler değerlendirmesinden, aylık Ifo İş Dünyası İklimi dengesi ortalaması aşağıdaki formül yardımıyla bulunur. IFO İş İklimi, teorik olarak -100 ile +100 arasında dalgalanabilir.

IFO İş İklimi Formülü

İş ortamının ve bileşenlerinin – durum ve beklenti – endeks değerlerinin hesaplanmasında bakiyeler 200 kat arttırılarak bir baz yılının ortalamasına normalize edilmiştir. Baz yıl 2005 olarak seçilmiştir.

IFO Endeksi Formülü

Aşağıdaki tabloda Mart 2017’ye ait örnek IFO endeksi verilerine ulaşabilirsiniz. IFO endeksinin ticaret hacmiyle aynı yönde hareket ettiğini görebilirsiniz.

IFO Endeksi Örnek Verileri
Kaynak: Leibniz Institute for Economic Research

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın...
Adınızı girin