Refahınızı Artırmak İçin Sahip Olmanız Gereken 7 Alışkanlık

Zenginlik, fitness yapmak gibidir. Bunu inşa etmek için uzun vadeli sonuçlar doğuran günlük alışkanlıklarınızı geliştirmelisiniz. Bu, disiplinli fitness yapan arkadaşınızın 1 TL farkla büyütülmüş kola ve patates yanında bir burger yemenin tadını çıkarmadığı anlamına gelmiyor. Fakat Fitness dönüşü evinde her öğün patates kızartması yemek gibi bir şey…

Aynı şey para için de geçerlidir aslında. Ne kadar çok veya az kazanırsanız kazanın kazançlarınızla yatırım, tasarruf yapmadıkça ve harcamalarınızı kontrol altına almadıkça maalesef başarılı olmak güç. Fakat bunun yanında kesinlikle sahip olmanız gereken -değilseniz de alışkanlık haline getirmelisiniz – bazı alışkanlıklar var:

Alışkanlıklarınızı Değerlendirerek Başlayın

Finansal alışkanlıklarımızın birçoğu çocukluk döneminde karakterimize işlemiştir. Bazılarımız bu konuda şanslı, birçoğumuz talihsiz… Her sabah erken saatlerde yaz tatilinde çalışan çocuğun hayatta başarılı bir girişimci olma ihtimali elbette daha yüksek. Bunun temel nedeni, bazı noktalarda alışkanlıkların ikinci yaşamımız haline gelmesidir. Siz de alışkanlıklarınızı değerlendirerek işe başlayabilirsiniz. Hadi, bir kalem bir kağıt alın, başlıyoruz!

Eleştirel Düşünün


Refahınızı Artırmak İçin Sahip Olmanız Gereken 7 AlışkanlıkHayatınızdaki problemlerin önüne geçmek veya alışkanlıklarınızı değiştirmek için alışkanlıklarınızı ve temellerini analiz etmeniz gerekiyor. Örneğin: Her sabah işe başlamadan önce en yakın bir kahveciden 10 liraya kahve almak, ya da kredi kartınızın borçlarını son ödeme tarihine ertelemek gibi… Sormanız gereken en önemli soru: Ayda 300 TL para ödeyerek ne satın alıyorum? Sorunuzun muhtemel cevabı kafeinin verdiği yorgunluk, iyi tarafından bakarsanız uyku açılması… Tabi kendinizi eleştirebiliyorsanız!

Bu alışkanlığınızın size olan fayda sağlayan başka şeylerden de sağlayabilirsiniz: Örneğin her gün yapacağınız 20 dakikalık sabah egzersizi de metabolizmanızda aynı etkiyi yaratacak 🙂 Peki ödül ne? Koşan adamdan kimse para istemez; ücretsiz, sağlıklı ve daha etkili 🙂

Çevrenizi Akıllı İnsanlarla Kuşatın


Zengin olan insanların çoğunun hayat hikayesini okuduğunuzda siyahla beyazı ayıran çizgi kadar net göreceksiniz ki zenginlik bulaşıcıdır. Bunun farkında olup etrafını akıllı insanlarla çevrelemek çok önemli. Dahası, mali kararlarınızı alırken mantıklı geri bildirim almak ve bilinçli perspektif yatırım ile ilgili düşünceler toplamak da cabası. Ayrıca geniş çevreli insanlarla tanışmak muhtemelen size alternatif yatırım seçeneklerini de sunabilir.

Tasarruf… Tasarruf… ve Biraz Daha Fazla Tasarruf


Formül çok basit: Para kazanmak için tasarruf etmeniz ve harcadığınızdan fazla yatırım yapmanız gerekir. Warren Buffett’ın de hayatının temel prensipleri arasında ön sıralarda olan “Harcamalarınızdan kalanı değil, tasarruflarınızdan kalanlarla harcama yapmak” mottosu çok açıklayıcı bir örnek. Warren Buffett’ın bu tavsiyesi harcama ve tasarruf alışkanlığınızı tersine çevirerek finansal refahınızı öncelikli sıraya taşıyor.

Warren Buffett’ın tavsiyesi varsa bizim de ata sözümüz var: Damlaya damlaya göl olur. Az miktarda bile olsa tasarruf yapabilmek hayatınızın önemli bir noktasında işinize yarayabilir. Belki de aniden bir kısmet çıkar ve evlenirsiniz… Değil mi? 🙂

Sağlıklı Kalın!


Sağlık, en büyük servetinizdir. Sağlıklı beslenmek, düzenli egzersiz yapmak ve kaliteli uyumak sağlığın temelleri. Ayrıca dış görünümüne önem veren ve fit görünen insanların da yapılan araştırmalara göre terfi ve ücret artışlarını doğrudan etkiliyor ve daha çok para kazanıyorlar. Buna çok da şaşırmamak lazım. Hatta Türkiye’de arkadaşlarımın da içinde bulunduğu bazı şirketlerin, çalışanlarına ücretsiz spor alanları inşa ediyor. Üstelik fiziksel sağlığınızın yanında duygusal sağlığınız da egzersiz sayesinde düzene girer.

İhtiyaçlarınıza Yönelik Yaşayın


Hayatı basitleştirmek, ihtiyaçlarınızı basitleştirmekle başlar, başlamakla kalmaz hatta biter! Bu ne anlama geliyor? Öncelikle ihtiyacınız olmayan şeyleri satın almayın: kredi kartı borcundan ve bununla birlikte gelen stresten kaçınırsınız. Bir şey gerekli değilse yararlı ya da ilham verici olsa da almamayı tercih edin. Aksi halde bir veya bir kaç ay boyunca canınızı sıkacağından emin olabilirsiniz.

Risk Alın ve Daima İleriye Bakın


Girişimci ruhunuzu açığa çıkarın ve olayların kötü yanına odaklanmak yerine biraz da gözü kara olmak lazım. Hiç bir girişimde veya ticarette kimse işini hayata geçirmeden önce ne kadar para kazanacağını bilemez. Hayatınızda size en azından pasif gelir oluşturacak bir kaç girişim veya ortaklığa katılmak

Erken Kalkın


Malak gibi yatmayın efendim, biz karpuz değiliz; yata yata büyüyelim! Araştırmalar erken uyanmış kişilerin sadece daha verimli değil aynı zamanda daha proaktif olduklarını gösteriyor. En baba iki örnek: Apple‘ın CEO’su Tim Cook ve Virgin America‘nın kurucusu Richard Branson, işe saat 6’dan önce başlıyorlar. Kısacası; erken kalkan yol alır!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here