Son Yazılar

Ana SayfaAnalizBlok Zincir Teknolojisi Neden Bu Kadar Önemli?

Blok Zincir Teknolojisi Neden Bu Kadar Önemli?

Mevzubahis teknolojinin geleceği olduğunda çoğu fütürist, blok zinciri ve bu fikir ile ilgili heyecan duyuyor. Özellikle son otuz yıldır insanlık tarihinde hayatımızı, yaşam biçimimizi, çalışma biçimimizi, iş yapma biçimimizi değiştiren çok fazla yenilik varken bunlar üvey evlat, nedense blok zincir teknolojisi evin en çok sevilen çocuğu gibi farklı bir özel ilgi görüyor. Makine öğrenimi ve yapay zeka teknolojisi girişimleri gibi bazı teknolojik gelişmeler blok zincirinden daha havalı görünse de, teknoloji uzmanları blok zincirini gelecekte dijitalleşmeyle kurumu yeniden şekillendirecek en büyük devrim olarak görüyor.

Blok zinciri uzaktan karmaşık bir teknoloji gibi görünse de fikir basit. Tüm işlemler, katılımcılar arasında paylaşılan bir dijital deftere kaydedilir. Ancak bu yazıda insanların blok zincir fikrinden neden heyecan duyduğuna odaklanacağım.
Blok zincir teknolojisinin neden bu kadar önemli olduğuna dair kendi çıkarımlarım şunlar oldu:

Merkezi Olmayan Yapısı

2008 büyük mali krizinden sonra, dünyanın her yerinden insanlar bankaları ve finans kuruluşlarını krizdeki rolleri ve sebepleri nedeniyle suçlu buldular. Mali krizlerin nedenlerine baktığımızda (M.Ö. 3. Yüzyılda Roma’da bilindiği üzere ilk mali krizden 2008 mali krizine kadar) politikacıların ve mali kurum sahiplerinin açgözlü ve sorumsuz davranışları çoğu zaman en önemli konu olmuştur. kaynak. Sadece 2008 büyük mali krizi için değil, tarih her zaman tekerrür ediyor.
Finans kurumlarının bu yaklaşımları pek çok kişiyi finans dünyasında alternatifler aramaya yöneltmiş ancak devlete ve kurumlara olan güvenini kaybeden kişiler, güven unsurunun kabul ettikleri bir program yapısına aktarılması fikrini desteklemeyi makul bulmuşlardır.

Bilgi İnternetinden Değer İnternetine Geçiş

1990’lardan başlayarak, bir çok konvansiyonel iş modeli, şimdiye kadar dünya çapında internet kullanımının yaygınlaşmasıyla değişikliğe uğradı. Özellikle banka ve finans kuruluşlarında iş modelleri hızla değişti ve trendi kaçıran veya yakalayamayanlar ciddi kârlılık sorunları yaşadı. İnternetin tüm iş modellerini katlanarak değiştirdiği bir ortamda, bankalar ve finans kuruluşları teknolojiyle savaşmak yerine sağladıkları faydalardan yararlanmak için milyonlarca dolar yatırım yapmaya karar verdiler.
Son on yılda, trendin bilgi internetinden değer internetine geçmeye başladığını görüyoruz. “Bunu neden internette yapamıyoruz?” fikri, mevcut organizasyonların işlerini ve yapılarını daha önce hiç görmediğimiz şekilde değiştirmeye hazırladı. Firmalar, blok zincir teknolojisini uygulamak için yeni deneyler yapmak için önemli kaynaklar ayırmaya başladı. Bu da blok zincir teknolojisinin kullanım hızını artırdı: ancak bu yazıda bundan bahsetmeyeceğim. Kripto para birimlerinin internet üzerinden blok zincir teknolojilerinin uygulanabilirliğini kanıtladığı ve ön sıralarda yer aldığı çok açık. Dahası, girişimciler ve geliştiriciler hala deneyerek daha fazla uygulama alanı bulmaya çalışıyorlar.

Daha Önce Oluşturulmamış Güçlü Güvenlik

Blok zincirinin yaratılmasının ana nedeni dolayısıyla güvenlik hakkında söylenecek daha çok şey var. E-ticaret ve iş dünyasının artan popülaritesi şimdiye kadar yeni farklı dolandırıcılık yöntemlerini ortaya çıkardı. Ödeme hizmetlerinde dolandırıcılık, ana çalışma prensipleri online işlemlere dayandığından, tüm e-ticaret pazarlarına yönelik en önemli tehditlerden birini oluşturuyor. Yalnızca kimlik hırsızlığını değil, aynı zamanda özel mülk hırsızlığını veya satın alma yapmak veya para çekmek için bir müşterinin ödeme bilgilerinin yasa dışı ele geçirilmesini de içeriyor. Bu tür dolandırıcılık girişimlerine karşı şirketler, blok zincir teknolojisi çözümleriyle dolandırıcılık tespit sistemleri uyguluyorlar.

Dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) sayesinde blok zincir, geleneksel yöntemlerin aksine şifreleme ve kriptolojinin kullanılması nedeniyle çok düşük matematiksel hack olasılığı ile yüksek düzeyde güvenlik vaat ediyor. Finansal teknoloji projelerine yapılan güvenlik yatırımlarının bazı durumlarda proje maliyetinin yarısı kadar olabiliyor. Bu tür durumlarda blok zincir teknolojileri, geleneksel yöntemlere göre çok daha uygun maliyetli ve en güvenli ortamlar sağlıyor.

Pahalı Operasyonlar için Ucuz Çözümler

Blok zincir, geleneksel finansal işlemlerin aksine kurumlara iyi tasarlanmış ücretsiz açık kaynak kodlar sayesinde ucuz yatırım maliyeti ve ucuz hizmetler sunmaktadır. Bitcoin‘in yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun, blok zincir teknolojisine yönelik sistem mekanizmasını açık kaynak olarak ücretsiz paylaşması, girişimcilere ve geliştiricilere kullanım ortamları için güçlü bir teşvik sağlanmış ve sınırları zorlayacak bir ortam yaratmıştır. Örneğin ülkeler arası para transferi gerçekleştirmek yerine bitcoin üzerinden gerçekleştirilen para transferi; hem ucuz, hem hızlı ve hem de güvenli bir para transfer süreci taahhüt ediyor.

Akıllı Sözleşmelerin Geniş Uygulama Alanı

Akıllı sözleşmeler düşük maliyet, güçlü güvenlik değerlendirmesi, esneklik sağlar ve birçok alanda daha uygulanabilir senaryolar oluşturuyor.
Akıllı sözleşmeler, davranışları tamamen öngörülebilir olan bağımsız aktörler olarak çalışır. Bu nedenle, yönetmeleri gereken verilerin kendi erişimleri dahilinde olması koşuluyla, zincir içi veri girdilerinin bir işlevi olarak ifade edilebilecek herhangi bir zincir içi mantığı ileriye götürmek için güvenilebilirler. Akıllı sözleşmelerin, sözleşmede kodlanan belirli bir süreç izlenirse davranışı değiştirilebilen blok zincirindeki varlıklar olan “merkezi olmayan özerk kuruluşlar’ kavramına da yol açtığı sonucuna varabiliriz. En basit örnek, ana işlevini yerine getirmek için adrese göre başka bir sözleşme çağıran akıllı bir sözleşmedir. Bu adres, sözleşmenin iç veritabanının değiştirilebilir kısmında bulunur. Sözleşme ayrıca, davranışlarına oy verebilecek üyelerin, adreslerin (ortak anahtarlar) bir listesini de taşır. Sözleşmeye bir kural dahil edilebilir, böylece bu seçmenlerin çoğunluğu belirli bir şekilde oy kullanırsa, sözleşme ana işlevini yerine getirmek için oyların çoğunluğunu alan adresi arayarak davranışını değiştirir[i].

Blok zincir teknolojisinin arkasında bu nedenlerden daha fazlası olsa da benim açımdan en önemli 5 madde bunlar. Bununla birlikte, yakın gelecekte hem düşüncelerimin nasıl değişeceğini (değişmeyeceğini) hem de blok zincir geleceğinin bizlere ne getireceğini görmek için bu makaleyi tarihe bir not olarak bırakıyorum.

[i] K. Christidis, M. Devetsiokiotis: Blockchains and Smart Contracts for the IoT, p2297

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın...
Adınızı girin