Bankalar için Faiz Oranının Önemi

Bu yazımızda bankacılık türlerinden özellikle gelirlerinin çoğunluğunu kredi ve mevduat işlemlerinden yaratan mevduat bankaları üzerinden, bankalar için faiz oranının önemi, etkileri ve öneminden bahsedeceğiz.

Bankaların ticari faaliyetlerindeki temel amacı fon fazlası bulunan kişilerle fon ihtiyacı olan kişileri bir araya getirmektir. Banka bu işlemleri yaparken %10 faiz oranıyla bir mevduat sahibinden kendine kaynak yaratıyorsa kar etmek için fon ihtiyacı bulunan kesime %10’dan daha yüksek bir faiz oranıyla kredi vermesi gerekir. %10 faiz oranından sonraki her birim banka için gelir anlamına gelir. Bu bağlamda bankalar, tipik bir komisyonculuk işi yapıyor diyebiliriz. Halden domatesi 3 liraya alıp, pazarda 5 liraya satmaktan temel olarak bir farkı yoktur bu işlemin.

Peki faiz oranı bankaları nasıl etkiler?

Bankaların temel olarak tipik bir komisyonculuk işlemini yaptığından bahsetmiştik. Peki nasıl bir komisyoncu? Bankalar, ihtiyaç fazlası olan kesimden topladıkları mevduatlar için faiz oranları değiştiğinde faiz oranlarını düşürür veya yükseltirler. Yani parasını 1 ay önce %10 faiz oranı üzerinden mevduata bağlamış bir yatırımcı, faiz oranları %1 yükseldiğinde %11’le, faiz oranı %1 düştüğü durumda ise %9 getiri elde etmeye kaldıkları yerlerden devam ederler. Aynı durum bankaların verdikleri kredi için geçerli değildir ne yazık ki. Fon ihtiyacı bulunan kesime açılmış kredilerde faiz oranlarıyla ilgili herhangi bir değişiklik genel olarak yapılmaz. %15 faiz oranından verilen bir kredi için faizlerin yükselmesi veya düşmesi verilmiş bir kredi için anlam taşımamaktadır.

Faiz oranlarının düşmesini mi yoksa yükselmesini mi isterler?

Mevduat yatırımlarının ortalama süresi, verilen kredilerin ortalama vadesinden çok daha düşük olduğu için faiz oranlarının düşüşünde bankaların kredi vermek için topladıkları mevduatın maliyeti de düşüş gösterdiğini belirtmiştik. Diğer taraftan verilen kredilerin vadesi mevduata göre uzun olmasından faizlerde yaşanan düşüş veya yükselişte hızlı bir değişim yaşanmamaktadır. Bu durumda bankalar faiz oranının kesinlikle düşük kalmasını isterler. Ve bankalar için en büyük karlılık göstergelerinden birisi mevduat – kredi arasındaki kazancıdır. Sanıldığının aksine bankalar, faiz oranlarının düşüşünde maliyetlerini düşürüp daha karlı duruma gelen kurumlardır.
Bu sebeple bankaların faiz oranları üzerinde yukarı yönlü bir baskı oluşturdukları söylenmeden önce iki kez düşünülmelidir ki faiz oranının önemi kavranabilsin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here