Son Yazılar

Ana SayfaGaleriİç İşler (Inside Job) - Film

İç İşler (Inside Job) – Film

İç İşler : Inside Job FilmOscar a aday olmuş yönetmen Charles Ferguson, İç İşler ile, hâlâ dünyayı kasıp kavurmakta olan 2008 ekonomik krizinin perde arkasındaki akıl almaz gerçekleri ilk defa gözler önüne seren bir filme imza atıyor. Faturası 20 trilyon doları aşan kriz, milyonlarca insanı evsiz ve işsiz bırakarak mağdur etti. Film, derinlemesine araştırmaların yanı sıra finans dünyasının önemli isimleriyle, politikacılarla ve gazetecilerle yapılan dudak uçuklatıcı röportajlar üzerinden arsız bir endüstrinin gelişimini takip ediyor. Aynı zamanda da siyasetin, düzenlemelerin ve akademinin yozlaşmasıyla sonuçlanan yıkıcı ilişkiler ağını açığa çıkarıyor. Matt Damon tarafından seslendirilen film yalnızca ABD ile sınırlı kalmıyor, İzlanda, İngiltere, Fransa, Singapur ve Çin’e de giderek, her birimizin hayatını etkilemekte olan yoz ve açgözlü sistemin resmini bir bütün olarak çiziyor. Bu, olayları parça parça gazetelerde okumaktan çok farklı bir his; uyandırıyor, sarsıyor. Ayrıca birçok üniversite öğrencisinin çalışmak istediği denetim şirketleri, bankalar, finansal aracılar, sigorta şirketleri hakkında çarpıcı gerçekler gözler önüne seriliyor.

Filmde benim en çok hoşuma giden kısım da 2008 kurtarıcısı olarak tanıdığım, bloomberg’te  ekonomik kriz hakkında yaptığı yorumlarla beni kendisine hayran bırakan Henry Paulson’un gerçek yüzünü görmek oldu.

Belgesel niteliği taşıyan bu filmi kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum. Hatta işi gücü bırakın ilk boş vaktinizde bu filmi izleyin derim. Filmde krize sebep olan karmaşık türev araçları (CDS, CDO) hakkında detaylı ve anlaşılır bilgilere de sahip olabilirsiniz. Ayrıca ekonomi ve finans okuyan öğrencilerin bu filmi kaçırmamasını tavsiye ederim… Filme notum 9,5/10. Favori filmlerim arasında ilk sıraya yerleşmiş bulunmakta…

Yorumlarınızı eksik etmeyin…

1 YORUM

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın...
Adınızı girin