Son Yazılar

Ana SayfaEkonomiFED Başkanları Ne Diyor?

FED Başkanları Ne Diyor?

Gelecek olan veriler ve FOMC toplantısı öncesi FED Başkanları neler diyor bunlara bir göz atalım. Bu noktada kimin oy kullanma hakkı var kimin yok. Bu da büyük rol oynuyor.

Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart, ekonomi beklendiği gibi büyümeye devam ettiği sürece Fed’in tahvil alım programında daha fazla kesintiye gideceğini ve programı bu yıl sona erdireceğini öngördüğünü söyledi.  ”Ekonomi, büyüme yolunda kalmaya devam ettiği sürece varlık alımlarının düzenli bir şekilde sona erdirilmeye devam etmesi muhtemel. Ekonomide olumsuz bir gelişme yaşanmadığı takdirde varlık alımlarının azaltılmaya devam edilmesini ve alımların 4. çeyrekte tamamen sona ermesini beklemenin makul olduğunu düşünüyorum” cümlesini açıklamasında kullandı. Bilançoyla ilgili de konuşan Lockhart, ”Bilançonun küçültülmesinin bir düzen içinde yapılabileceğine güveniyorum, ancak bu küçültme birkaç yıl alacak” diye konuştu. Lockhart ayrıca, kısa vadeli faiz oranlarının oldukça düşük olduğunu ve bir süre daha düşük kalmaya devam edeceklerini belirtirken, Fed’in politika faizinin 2015 ortalarına kadar değişmeyeceğini, ekonomiyi destekleyici kalmaya devam edeceğini öngördüğünü de vurguladı.

FED 5Philadelphia Fed Başkanı Charles Plosser, ABD ekonomisinin ve istihdam piyasasının iyileştiği ortamda Fed’in tahvil alımlarında azaltımı hızlandırması gerektiğini ve yıl ortasında sona erdirmesi taraftarı olduğunu söyledi. Azaltımın hızlanmaması halinde Fed’in eğilimin gerisinde kalması riski olduğunu söyledi. Plosser, ”Eğer ekonomik görünüm beklediğim gibi gelişir ise tahvil alımlarının azaltımını hızlandırmak için iyi bir ortam oluşacağına inanıyorum. Benim tercihim tahvil alım programının güçlenen ekonomiyi yansıtacak şekilde daha hızlı azaltılması yönünde” diye konuştu. Plosser, ”Ekonominin tahvil alım programının sona erdirilmesi için yeterli iyileşmeyi gösterdiğine ikna oldum. Tahvil alım programı ne kadar çabuk sona erdirilir ise o kadar iyi olur. İşsizlik oranının yüzde 6,5 eşiğine geldiği ortamda tahvil alımlarına devam edersek piyasalar ile iletişimimizi karmaşıklaştıracağımıza inanıyorum” diye konuştu. Plosser ayrıca, Türkiye gibi gelişmekte olan ülke para birimlerinde yaşanan sert dalgalanmaların bu noktada ABD ekonomisi için ciddi bir risk olduğunu düşünmediğini de vurguladı.

Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker, küresel hisse piyasalarındaki düşüşün Fed’in tahvil alım programını azaltma kararını engellemediğini ifade etti. Bu yıl politika kararlarında oy hakkı bulunmayan Lacker, “Varlık alımlarını azaltmayı, iş gücü piyasası koşullarının görünümünde sağlam artışlar olmasına bağladık ve bu artış kesinlikle ortaya çıktı” dedi. Lacker ayrıca, “Komite küresel ekonomik durumların ve gelişmelerin her zaman farkında. Politikamız ABD’de maksimum istihdamı sağlamak ve fiyat istikrarını yakalamak üzerine kurulu” ifadelerini kullandı.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, merkez bankasının tahvil alımlarını azaltmasının faiz oranlarının daha uzun bir süre düşük tutulacağı görüşünü pekiştirdiğini söyledi. Bu yıl politika kararlarında oy hakkı bulunmayan Evans, “Bu karar, her ne kadar ekonominin daha az genel politik genişlemelere ihtiyaç duyduğu düşüncesi yaratsa da, öyle değil. Gerçek şu ki para politikası ve toparlanma artık daha iyi bir ivmeye kavuşuyor, bu da bizim geleneksel kısa vadeli faiz oranı politikası aracımız olan ‘federal fon oranı’na daha çok itibar etmemizi mantıklı kılıyor” ifadelerini kullandı. Evans, “Sözlü yönlendirmemizin detaylandırılması, faiz oranlarını yükseltmek için acelemiz olmadığı konusunda daha güçlü iletişim sağlamamıza yardımcı olacaktır” derken, sözlerini şöyle sürdürdü: “Oldukça düşük enflasyonun yarattığı baskılar ve işsizlik oranının yükseldiği bir ekonomi içerisinde genişlemeleri vaktinden önce düşürmeyeceğiz.”

Boston Fed Başkanı Eric Rosengren, Fed’in tahvil alımlarını azaltma kararının tek muhaliflerinden. Değindiği nokta ise politika yapıcıların ekonomiye zarar vermekten kaçınması ve teşvikleri sadece “oldukça kademeli” bir şekilde azaltması gerektiği. Rosengren yaptığı bir konuşmada, “Toparlanma çok yavaş ilerledi ve para politikasını zamanından önce sıkılaştırarak normal düzeydeki ekonomik şartlara geri dönmeyi geciktirmek istemiyoruz” dedi. Bu yıl politika kararlarında oy hakkı bulunmayan Rosengren, “Ekonomiyi takip eden herkes mali tasarrufların azalmasını bekliyor, böylece tüketiciler tekrar güven kazanacak ve talep yükselecek, ayrıca olgunlaşan konut piyasası toparlanması da pekişecek” ifadelerini kullandı.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, ABD ekonomisinin güçlenmesiyle işsizlik oranının dördüncü çeyrekte yüzde 6.2’ye gerileyeceği tahmininde bulundu. Bullard, “Daha hızlı büyümenin önündeki birçok engel giderildi. Daha dik bir büyüme bekliyoruz, bu da işsizlik oranı üzerinde aşağı yönlü baskıyı artıracaktır” dedi.  Bullard, “Mevcut işsizlik oranı, Eylül 2012’de başlatılan şu andaki ucu açık varlık alım programı zamanında belirlenen hedefin oldukça altında. Bu durum kesinlikle, Komite’nin program açısından ölçü olarak takip ettiği istikrarlı bir iş gücü piyasası yükselişi için önemli” ifadelerini kullandı. Ayrıca Bullard bu sene oy kullanma hakkı bulunmayan başka bir FED başkanı.

Kansas City Fed Başkanı Esther George, büyümenin hızlanması ve düşük faizlerin risk iştahını çok kabarttığını dile getirdi. Ekonomik şartlardaki ilerlemeleri gerekçe göstererek “Para politikasında bir sonraki hamle olarak varlık alımlarının hızının uygun seviyelerde azaltılmasını savunuyorum” ifadelerini kullanan George, ekonomideki ilerlemeleri teyit etmek ve piyasaları daha normal politikalara hazırlamak için çok uzun süre beklenmesinin de en az erken sıkılaştırmak kadar çok risk teşkil ettiğini savundu. FOMC’deki ilk yılında aylık 40 milyar dolarlık mortgage destekli ve 45 milyar dolarlık hazine tahvili alımlarının devam edilmesine karşı çıkan George, rekor teşviklerin finansal piyasaları istikrarsızlaştırabileceğini ve uzun vadeli enflasyon beklentilerini yukarı itebileceğini söyledi. 

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın...
Adınızı girin