Ana Sayfa Ekonomi Avrupa Merkez Bankası Faiz Toplantısı ve Draghi

Avrupa Merkez Bankası Faiz Toplantısı ve Draghi

0
Avrupa Merkez Bankası Faiz Toplantısı ve Draghi

Avrupa Merkez Bankası’nın(ECB) yüzde 2’nin biraz altında tutmayı hedeflediği enflasyon beş aydır merkez bankasının tehlikeli bölge olarak nitelediği yüzde 1’in altında da bulunsa faiz oranları değiştirilmedi. ECB’nin 6 Mart’taki toplantısının ardından, faiz oranlarının yüzde 0,25 olarak devam etmesi kararı verildi. Analistler de, ECB Para Politikası Kurulu’nun faiz oranlarını değiştirmeyeceğini tahmin ediyorlardı. Uluslararası Para Fonu (IMF) yetkilileri ise ECB’nin faiz indirmesi gerektiğini ve bankacılık sistemine daha fazla uzun vadeli likidite sağlaması veya tahvil alımlarına tekrar başlaması gerektiğini savunuyorlardı.

Avrupa Merkez Bankası Faiz Toplantısı ve DraghiIMF Avrupa departmanının başında bulunan Reza Moghadam, internette yer alan blog yazısında, “Çok düşük enflasyon, net birikim yapanlar için faydalı olabilir. Ancak şu anki geniş çaplı borçluluk halinde bu durum euro bölgesinde, özellikle de daha kırılgan ülkelerde, ekonomik toparlanmanın aleyhine çalışıyor” dedi. ECB’nin faiz toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Draghi, Euro Bölgesi’nde ılımlı ekonomik toparlamanın ilerleme gösterdiğini söyledi. Genişlemeci para politikası duruşunun ihtiyaç olduğu sürece devam ettirileceğini ve ECB analistlerinin tahminlerinin uzun süreli düşük enflasyona işaret ettiğini de belirtti. Draghi, faizlerin uzun bir dönem için  bu seviyede veya daha düşük seviyelerde kalmaya devam edeceğini düşündüklerini kaydetti.

Son dönem gelen verilerin iyileştiğini kaydeden Draghi, Almanya ve sorunlu ülkeler arasındaki makasın azaldığını belirtti. ”Kredi piyasasındaki parçalanmışlığın azaltılması mecburi” diyen Draghi, işsizliğin hala yüksek olduğunu  buna karşılık istikrar kazanmış olduğunu belirtti. Kurla ilgili olarak neden bir adım atılmadığı sorusunun gelmesi üzerine Draghi, kurun bir politika hedefi olmadığını, kurların büyüme ve istikrar için önemli olduğunu söyleyerek yanıtladı.  Erken ve kararlı adımlar attıklarını kaydeden Draghi, bir kaç yıldır aksiyon almaya devam ettiklerini belirtti ve gerektiğinde tüm enstrümanları değerlendirmeye hazır olduklarının da altını çizdi.

ECB uzmanları Euro Bölgesi için 2014 yılı büyüme beklentisini yüzde 1,1’den yüzde 1,2’ye yükseltirken, 2015 yılı için yüzde 1,5 olarak korudular. Analistler, 2016 yılı için ise yüzde 1,8 büyüme tahmin ettiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here