Son Yazılar

Ana SayfaSözlükMSCI Endeksi nedir?

MSCI Endeksi nedir?

MSCI endeksi nedir? nasıl hesaplanır?, MSCI Gelişmiş ülke endeksi, MSCI Türkiye Endeksi....

MSCI endeksi, (Morgan Stanley Capital Index), yabancı yatırımcıların diğer ülkelerde yatırım fırsatlarını değerlendirme, risklerini ve potansiyel beklentilerini tahmin etmeye yarayan önemli bir göstergedir.

Finansal piyasalarda uzun süredir varlığını sürdüren, ve popülaritesini geçtiğimiz bir kaç yıla borçlu olan MSCI endeksi, yapımcı MSCI endekslerdir. Bu endeksler global ortamda, borsaların performanslarını ölçen endeksler olarak kabul edilirler. MSCI Endekslerinde bölgesel veya seçilmiş ülkeler bazlı olarak borsa performans analizleri yapılabilir, yabancı yatırımcı veya fonların ilgilendikleri pazarlardaki borsaların performanslarını takip etme imkanı sunmaktadırlar.

MSCI endeksleri hazırlanırken, her ülkede benzer faaliyet gösteren şirketlerin hisselerine yoğunlaşılarak amaçlanan, birbirleriyle kıyaslanabilir ülke performans endeksleri oluşturmaktır.

Hedge(korunma) fonlarının yakın zaman içerisinde gelişmekte olan ülkelere yönelmesiyle birlikte Türkiye dahil tüm gelişmekte olan ülkeler MSCI endeksindeki ağırlıklarını artırmaya çalışarak bu paydan daha çok yararlanma çabalarına girmektedirler. En yakın örnek olarak Kore ve Tayvan’ın MISC Gelişmekte Olan Ülkeler (MISC Emerging Market) endeksinden MISC Gelişmiş Ülkeler endeksine alınması beklenmekte ve bunun sonucunda Türkiye’nin ağırlığının artması düşünülmekteydi. Fakat Haziran ayında yapılan güncellemede bu durum gerçekleşmemişti.

Özet olarak Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin sermaye piyasalarına sıcak fon akışının artırılması için MSCI Endeksindeki ağırlıklarını artırmaları ve pastadan büyük dilim alma peşinde çalışmaları gerekmektedir.

Gelişmekte olan ülkelerin içerisinde bulunduğu MSCI Endeksi ülke ağırlıkları aşağıdaki gibi sıralanabilir,

 1. Çin 18.34%
 2. Güney Kore 15.56%
 3. Tayvan 12.15%
 4. Brezilya 10.88%
 5. Güney Afrika 7.5%
 6. Türkiye 1.68%
 7. Diğer 33.89 %

Yukarıdaki yüzdelere göre gelişen ülkeler içerisinde Türkiye’nin endeks içerisindeki ağırlığının çok çok düşük olduğuna, ve herhangi bir yabancı hedge fonun MSCI endeksinden almasında ülkemize gelecek fonun az olacağına ulaşmak bence mümkündür.

Ayrıca Gelişmekte olan ülkelerin içerisinde bulunduğu MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi sektör ağırlıkları aşağıdaki gibi sıralanabilir;

MSCI Endeksi – Gelişen Piyasalar

 1. Finansal sektör 26.96%
 2. Bilgi Teknolojileri sektörü 17.28%
 3. Enerji sektörü 10.77%
 4. Muhtelif Tüketim Ürünleri Sektörü 9.11%
 5. Demir Çelik sektörü 8.75%
 6. Temel Tüketim Ürünleri Sektörü 8.25%
 7. Telekomünikasyon sektörü 6.96%
 8. Endüstri sektörü 6.52%
 9.  Yan Hizmetler Sektörü3.56%
 10. Sağlık Sektörü 1.84%

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın...
Adınızı girin