Son Yazılar

Ana SayfaGaleriMargin Call - Film

Margin Call – Film

2008 yılında yaşanan küresel finansal krizi anlatmak için çekilmiş filmlerden bir tanesi…Ünlü bir yatırım şirketinin kriz öncesinde yaşadığı finansal zorluklar sonrasında hızla işçi çıkartmaya devam eder. İşçi çıkartmaları o kadar yüksek boyutlara gelirki artık şirketin risk yönetim müdürü Eric Dale çıkarılmak zorunda kalınır. Risk yönetim müdürü Dale uzun süredir üzerinde çalıştığı risk yönetim modellerini tamamlaması işinden ayrılırken Peter Sullivan’a verir. Genç analist Peter gecesini gündüzüne katarak modeli tamamlar. Sonuçlar çok vahimdir: Yatırım bankasının ertesi gün batacağına dair sinyaller…

Margin Call Film

Tüm ekibin gece boyunca bankayı kurtarma operasyonunu anlatan bu filmde sistemdeki ahlaki zafiyetlere yer vermekte ve firmaların kâr dürtüsü için yapabileceklerini gözler önüne sermektedir. Filmin en can alıcı sözleri klasik wall street mantığını yansıtan “Be first, be smarter or cheat” hızlı ol, zeki ol ya da hile yap repliği olmuştur.

Eleştiri olarak, 24 saati aşmayan bir günün bu kadar uzatılmaya çalışılarak yazılması zaman zaman kopmalara neden olduğunu düşünüyorum. 140 yerine 60 dakikalık bir film olsaymış tadından yenmeye bilirmiş. Margin call bana göre olmamış.
Puanım 6.0/10

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın...
Adınızı girin