Son Yazılar

Ana SayfaKişisel FinansGeleceğinize Yatırım Yapmanın 5 Yolu

Geleceğinize Yatırım Yapmanın 5 Yolu

Günümüzün koşturmacasından maalesef geleceğimizi bir çoğumuz unutuyor ve planlarımıza dahil etmiyoruz. Peki geleceğimiz için nasıl yatırım yapmalıyız? 5 Madde ile açıkladık! Geleceğimize Yatırım Yapmanın 5 Kolay Yolu...

Günümüzün koşturmacasından maalesef geleceğimizi bir çoğumuz unutuyor ve planlarımıza dahil etmiyoruz. Ancak bir sigorta reklamda kullanılan slogan gibi ‘Gelecek de bir gün gelecek’ gerçeğini kimse değiştiremeyecek. Bu sebeple zor olan hayat ile mücadele ederken günümüzün ötesini de görerek mümkün olduğunca geleceğe yatırım yapmak önemlidir. Geleceğimize yatırım yapmanın 5 yolu umarım sizin de geleceğinize ışık ve umut olur.

Ev Satın Almayı Düşünün

Kenarda birikmiş bir miktar paramız var ise henüz kendi evimizi alamamışsak işe ev alma planı yaparak başlayabiliriz. Artık günümüzde kira bedeli olarak ödediğiniz tutarın çok az daha fazlasını aylık ödeme seçerek bir ev sahibi olabilmeniz mümkün.

Para Biriktirin

Az veya çok demeden her gün düzenli olarak kenara atabileceğiniz bir para miktarı belirleyin. İnanın bu miktar günlük olarak kuruş diye hafife alacağınız miktarlardan oluşsa bile 1 yıl içerisinde hesapladığınızda çok ciddi miktarlar elinizde kalacak. Kenara atacağınız bu paralar size hazine gibi gelecek.

Harcamalarınızı Gözden Geçirin

Hepimizin hayatında muhakkak tasarruf edilebilecek noktalar vardır. Hayatınızı gözden geçirin ve bu noktaları bulun. ‘Artık tasarruf edecek yerim kalmadı’ diye şikayet edenlerimiz de dahil olmak üzere hepimizin harcamalarından kısabilecekleri konular olduğunu unutmayın ve bunları bulacağınızdan emin olarak işle başlayın. Ardından da satın olmak üzere olduğunuz her şeyi, ödemesini yapmadan önce üzerinde en az 3 kez düşünün. ‘Bunu şimdi satın almasam ne olur’ sorusunu her alışverişinizden önce kendinize muhakkak sorun. Eğer cevap ‘bu ürün olsa iyi olur ama olmasa da olur’ ise o alışverişten vazgeçin ve acil ihtiyaçlarınıza yönelin. Bu şekilde gerçekleştireceğiniz alışveriş programı ile ayda minimum 150 TL bir kenara atacağınızdan eminiz.

Kredi Kartı Harcamalarınızı Sınırlayın

Eğer geleceğe yatırım yapmak istiyorsanız asla kredi kartı tuzağına düşmeyin. Olmayan paranın harcanması demek gelecekte elimizde olacağını dahi garanti edemediğimiz bir parayı harcadığımız anlamına gelir. Bu yüzden kredi kartı harcamaları yaparken iki kez düşünün. Engel olamadığınızı düşünüyorsanız bankanızla görüşüp kart limitlerinizi makul seviyelere taşıyın.

Ek İş İmkanlarını Araştırın

Kazandığınız maaş sizi döndürüyor olabilir. Ama ya gelecekte bir aksaklık ile karşılaşırsanız? Ani bir plan çıkarsa karşınıza? Bu durumda kenarda yeteri kadar birikmiş bir paranız var mı? Eğer gelecekte başımıza gelebilecek acil durumlar için kenarda tuttuğumuz bir para yok ise bir ek işe ihtiyacımız var demektir. Ek iş demek, iki işte çalışarak, bir gün içerisinde 8+8 toplam da ise 16 saatimizi işe ayırmak demek değil. Ek işimiz bize şu anki gelirimiz kadar gelir getirmesin ama şu anki işimiz kadar da zamanımızı almasın. Bu ek iş modelini kendi yeteneklerinize göre belirlemek ise size düşüyor.

 

4 Yorumlar

  1. Ben bahsettiginiz bedeli odedim ve inanin bir ise yaramiyor 🙂 yukaridaki maddeler ekonomik durumunuzda en fazla %30 oraninda bir iyilesme saglar ve o da sansliysaniz ama size kaybettirdikleri devede kulak kalir su an bu yaziyi yazarken sag goz kapagimda segirme oluyor acaba neden 🙂 yukarida yazilanlar son gunlerin DEV ! ama balon kampanyasini hatirlatiyor
    ” milletimize hizmete devam konutta 240 ay vade ”
    ama sana bana degil belli bir zümreye 🙂 aylik 4 bin tl taksit odeyecek kisiye.Turkiye realitesinde orta sinif yok olurken zengin daha zengin fakir daha fakir olurken issizlik %12 iken hayalleri gercek yapmaya calismak zor.Inanin ezberden degil yasayan biri olarak soyluyorum paraya fazla kafanizi takmayin cocuguna iyi bir gelecek icin kendinizi parcalarken onunla gecirmeniz gereken zamani yok ugruna harcamayin basimda bir cati mutlu bir aile birbirini seven insanlar ege de bir sahil kasabasi bana bunlar yeter 🙂 Daha fazla kalabalik yapmadan ben gideyim.Amacim laf yetistirmek degil yanlis anlasilmasin.

  2. Diyorsunki max. 90 yilini calisarak harca kendine zaman ayirma.Saydiginiz maddeleri gerceklestirmek bir insanin ne kadar zamanini alir ve o kisiyi ne kadar yipratir ?
    Hayat paradan daha degerli parayla satin alamayacaginiz tek sey hayattir ve ondan tad almaya bakin hem saglikli hemde dinç olacaksiniz

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın...
Adınızı girin