EBITDA Nedir? EBITDA Nasıl Hesaplanır?

EBITDA, bir şirketin finansal performansının bir göstergesidir. Bir işletmenin kazanç potansiyelini tespit etmek için kullanılan finansal göstergedir. Her ne kadar dezavantajları olsa da son yıllarda finans alanında önemli bir gösterge haline gelmiştir. Ebitda nedir?

EBITDA, (Earnings Before Interests, Taxes, Depreciation and Amortization)’u ifade eden, Türkçesi FAVÖK(Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kar) olan bir açılımdır. EBITDA=FAVÖK

EBITDA’nın tercih edilmesindeki en büyük sebepler arasında ülkeler ve/veya sektörler arasındaki vergilendirme ve muhasebe politikalarından kaynaklanan farklılıkları ortadan kaldırarak, şirketin uluslararası bir değerleme ölçütü haline getirmesini sağlar. EBITDA çoğu zaman değerleme oranlarında kullanılır ve işletme değeri(Enterprise Value) ve gelir ile karşılaştırılır.

İlginizi Çekebilir: EV/EBITDA oranının hesaplanışını bulmak için diğer makalemizi okuyabilirsiniz. EV/EBITDA Nedir? EV/EBITDA ile Şirket Değerleme

Pozitif EBITDA değeri, firmanın faiz, vergi ve amortismanlardanönceki kazancının olduğunu, negatif EBITDA değeri ise ilgili şirketin faiz, vergi ve amortismandan önce zararda olduğunu gösterir. Yüksek EBITDA, firma için daha olumlu sonuca işaret eder.

EBITDA Formülü= Net Kâr + Ödenecek Vergi + Faiz Giderleri + Amortisman ve Yıpranma Payı

EBITDA Örnek Hesaplama

Bireysel Yatırımcı A.Ş. ‘nin piyasada 2 milyon adet hisse senedi olsun. Bu hisse senedinin piyasa(borsa) fiyatı 15 TL olsun. Ayrıca şirketin 80 milyon TL borcu, kasasında da 20 milyon TL nakit varlıkları olsun.

EBITDA formülünü yerine koyduğumuzda

EBITDA= 20+10+5+5=40milyon TL olacaktır.

EBITDA’nın Dezavantajları

  1. EBITDA, genel kabul görmüş muhasebe standartlarına göre hesaplanan bir rasyo değildir. Firmadan firmaya, hesaplayan kişiden hesaplayana değişiklik gösterebilir. EBITDA hesaplamaları karşılaştırılırken raporlarda belirtilen dipnotlara bakmak gerekmektedir.
  2. Şirketler Faiz, vergi ve amortisman hesaplamalarında bir önceki rapor dönemine göre değişikliğe gitmiş ise EBITDA’nın sonucu yanlış bilgi verecektir.
  3. EBITDA, karlılığın ölçümlenmesinde iyi bir metrik olmakla birlikte, yaygın bilinenin aksine nakit akışını değerlendirmemektedir.
  4. İşletme sermayesinin finansmanı için gerekli olan nakdi ve önemli olabilecek eski ekipmanın değiştirilmesini de hesaplamaya dahil etmez.
  5. Yukarıdaki dört madde ile ilgili gri kalan konular sebebiyle EBITDA, çoğu zaman bir şirketin kazançlı olduğunu göstermek için bir muhasebe hile olarak da kullanılabilir.

Bunun gibi ve daha da çoğaltabileceğimiz sebeplerden dolayı EBITDA(Favök) hesaplaması kullanırken, şirketin EBITDA ile bir şey gizlemeye çalışmadığından emin olmak için yatırımcıların diğer performans göstergelerine de odaklanmaları önemlidir.

Genel olarak EBITDA, yalnızca önemli varlıklara sahip büyük şirketler ve/veya önemli miktarda borç finansmanı olan şirketler için yararlı bir önlemdir. Şirket varlıkları içerisinde ciddi sermaye gerektirmeyen mallara sahip olan ve kredisi olmayan firmalar için amortisman ve faiz giderleri sınırlı olacağından hesaplanması çok da fayda sağlamaz.

EBITDA Karşılaştırması

İlgili hesaplamalar sonucu ulaşılan EBITDA, ilgili şirketin bulunduğu sektörde yer alan diğer şirketlerin oranlarıyla ve sektörün ortalama EBITDA rakamlarıyla kıyaslanır.

EBITDA hesaplamasını önemli kılan bir diğer hesaplama ise EV(Enterprise Value, Firma Değeri) / EBITDA(FAVÖK) oranıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here