Ana Sayfa Kişisel Finans Borcunuzun Düşman Olduğunu Gösteren 5 Neden

Borcunuzun Düşman Olduğunu Gösteren 5 Neden

0
Borcunuzun Düşman Olduğunu Gösteren 5 Neden

Çoğu insan borcun kötü bir şey olduğunu kabul eder. Bahsettiğim bu borç, makul bir konut kredisi ile ev sahibi olmayı veya düşük kredi oranlarıyla bir araba sahibi olma ile ilgili değil. Her ay öderken sıkıntı yaşadığınız kredi kartı borçlarınız veya 20 yıl gibi çok uzun vadeli bıkkınlığa sebep olacak konut kredilerinden bahsediyorum. Veya çok uzun vadeli diğer borçlanmalarınızdır. Borç yönetimi gerçekleştirmeniz gerekir.

İşte bu borçlarınızın düşmanınız olduğunu gösteren beş neden:

1.Satın Aldığınız Her Şey Daha Maliyetli Olur

Sahip olduğunuz kredi kartlarıyla yaptığınız her harcama, borcunuzu azaltmak için kullanabileceğiniz para miktarınızı azaltır. Borcunuza faiz ödediğiniz için yeni şeyler satın almak için kredi kartınızı kullanmasanız bile her yeni satın alma işleminde faiz ödemiş olursunuz. Yani, yeni şeyler satın almazsanız nakdinizi borcunuzu azaltmak için kullanabilir böylece borçlarınıza daha az faiz ödeyeceğiniz anlamına gelir.

2.Emeklilik İçin Tasarruf Oranınızı Azaltır

Borç taşımak, tasarruflarınızla ilgilenmek yerine borcunuza faiz ödemeniz anlamına gelir. Her türlü borcunuzu ödemediğinizde sizin aleyhinize çalışan bileşik faiz vardır ve sürekli faiz ödemek durumunda kalırsınız. Ek olarak, tüm borç ödemeleriniz geçmişte satın aldığınız bir şey için ödeme yapmak gelecekteki emekliliğinize kaynak sağlamayan fonlardır. Bu yüzden borçlanmalarda vadenizi olabildiğince kısa tutmalısınız.

3.Emeklikte Yaşam Standartlarınızı Düşürür

Emekli olduğunuzda alıştığınız yaşam standartlarınızı sürdürmek için emekli maaşınızdan fazlasına ihtiyacınız olacak. Çünkü emekli olduğunuzda maaşınız tahmin ettiğinizden de fazla düşüş gerçekleşiyor. Bu yüzden borçlarınızı imkanlarınızı zorlayarak vadesinden önce kapatmaya çalışmalı, gençken emeklilik döneminize yatırım yapmalısınız.

4.Başınıza Gelecek Sürpriz Harcamaların Yönetimi Zorlaşır

Eğer acil durumlar için bir miktar para yerine neredeyse tüm gelirlerinizle borç ödüyorsanız sürpriz masrafları karşılayabilecek konumda olmazsınız. Ev sahipleri ve araba sahipleri bu konuyu çok yakından biliyordur. Hiç paranız yokken arabanızın bir yerinde masraf çıkması veya evinizi su basması gibi olaylar sizi bu durumdayken hiç de memnun etmez. Ya da sigortanız olsa bile önemli bir sağlık probleminizde para harcamanız gereken durumlar olabilir. Borçluyken bunları yönetmek sizi zor duruma sokabileceğinden acil durumlar için gereksiz yere yapılan harcamalardan uzak durmalı ve borçlarımızın vadelerini sınırlandırmalıyız.

5.Borç Strese Neden Olur!

Kredi kartı borcuna sahip olmak ve satın aldığınız şeyler için hala borcunuz olduğunu bilmek stresin ana nedenidir. 10 günlük tatil için tüm sene kredi kartı borcu ödeyenler bu durumu daha iyi bilirler :). Hatta bir ya da iki yıl boyunca borcunu ödeyebilecek bir plana sahip insanlar için bile işini kaybederse ne olacağına dair endişe sağlık veya evlilik konularına zarar verebilir.

Biliyorum ki borçtan kurtulmak kolay değil. Kariyerlerinde daha fazla para kazanmanın yollarını bulamayan çoğu insan için yaşam tarzında değişiklik yapmaları gerekir. Önemli adım, harcama alışkanlıklarında değişiklik yapmaya başlamaktır. Küçük değişiklikler bile inanılmaz etkilere neden olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here