The Big Short (Büyük Açık) – Film

"Başımızı derde sokan; bilmediğimiz şeyler değil, başımıza asla gelmeyeceğinden emin olduklarımızdır."


“Başımızı derde sokan; bilmediğimiz şeyler değil, başımıza asla gelmeyeceğinden emin olduklarımızdır.”

Film, ABD’li gazeteci Michael Lewis’in 2008 kriziyle ilgili yazdığı Büyük Açık kitabının beyaz perdeye uyarlamasıdır.

Oyuncu kadrosu: Brad Pitt , Christian Bale , Steve Carell , Ryan Gosling , Melissa Leo

Filmde hedge(koruma amaçlı) fon yöneticisi, riskli varlıklarla fon yöneten iki kişi ve banka adına çalışan bir simsar  olmak üzere 4 kişi büyük ekonomik krizi öncesinde sezerler. Ancak ne bankalar ne de hükümet bu söylemlere ısrarla görmezden gelirler. Oluşan büyük açıktan tamamen emin olmak için çeşitli araştırmalar yaparlar. İçlerinden sadece tüm mal varlıklarını yatıracak kadar cesareti olanlar büyük açıktan faydalanabileceklerdir.

2008 krizine ve finansal krizlere yönelik filmler beni nedense çok heyecanlandırıyor ve izlemekten büyük haz alıyorum. 2008 krizine yönelik muhtemelen 5 civarında film çekildi ve henüz okumadığım 10’larca kitap yazıldı. Her biri farklı anlatım tarzı, konuların bazen komedi, bazen dram bazen de belgesel tadında işlendiği  filmler… Ama bu film bir başka! 2008 ekonomik kriziyle ilgili vizyona girmiş diğer filmlerin yanı sıra The Big Short, finansal bilgisi sınırlı vatandaşların da anlayabileceği şekilde örneklendirilerek farklı bir tat katılmış.

Fakat diğer filmlerin aksine; bu filmde farklı bir sonuca daha rahat ulaşabiliyorsunuz. Tamam… Bankalar çok hırslıydı, konut fiyatlarının düşeceğine yönelik hiç endişeleri yoktu ve aylık taksitlerini ödeyebilecek ödeyemeyecek herkese/her isteyene konut kredisi açtılar ve hatalıydılar. Oysa kredi ödemeye gücü yetmeyen, ev fiyatları sürekli yükseldiği için 3-5 birden ev alan insanlara ne demeli? Konut balonu patlayıp, borçlarını ödeyemeyince finansal sistemi suçlamak ne kadar adil?

Arşivimde 2008 çöküşüyle ilgili bu filmle birlikte 3 film oldu. Fakat benim favorim hala Inside Job.

Diğer 2008 krizi filmlerine aşağıdan ulaşabilirsiniz:

  1. Inside Job
  2. Too Big To Fail
  3. Margin Call

Tüm Ekonomi film arşivim için ise buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here