TCMB’den Uzun Vadeli Fonlama Teşviki ve Daha Fazlası

TCMB, geçtiğimiz hafta Cumartesi günü (29.08.2015)  küresel piyasaların normalleşme sürecine girdiği dönemde Türk bankacılık sistemine nefes aldırmasa da arkasında olduğunu hafiften hissettiren bir kaç düzenleme yaptı “yaptıklarım yapacaklarımın teminatıdır” dedirtencinsinden. Peki bu düzenlemeler nasıl yapılacak piyasaları nasıl etkileyecek ufak ve anlaşılır dille analizini yapalım.

TCMB’den Üç Önemli Değişiklik

TCMB’nin hafta sonunda yaptığı değişiklikleri 3 kalemde sıralayalım. Ha, bu arada… Yeni ekonomi okumaya başlayanlar için anlamını bilmediğini düşündüğüm bir kaç terimi yazının sonunda bulabileceksiniz.

  1. Türk Lirası cinsinden tutulan zorunlu karşılıklara yapılan faiz ödemelerinde değişiklik,
  2. Mevduat dışı yabancı para borçlanmalarındaki zorunlu karşılıklarda yapılan değişiklik,
  3. Döviz ve Efektif piyasalarında yapılan işlemlerde limit yükseltimi

İlkinden başlayalım…

Türk Lirası cinsinden tutulan zorunlu karşılıklara yapılan faiz ödemelerinde değişiklik

Bilindiği üzere yaptığımız her işin maliyeti vardır. Ben bu yazıyı Cuma gecesi oturup yazmamın alternatif maliyeti nasıl Kadıköy, Taksim sokaklarında hünharca eğlenmek ise her para cinsinin de bir maliyeti vardır. Paranın elde tutma maliyeti ise faizdir. Bankaların TL cinsinden TCMB nezdinde tuttuğu zorunlu karşılıklarda her adımda 50 baz puan olmak üzere yıl sonuna kadar 3 adımla toplamda 150 baz puan artırıma giderek Fed’in 8 yıl aradan sonra faiz artırımına gideceği dönemde TL varlıklarındaki volatiliteyi bir miktar azaltmayı hedefliyor.

Mevduat dışı yabancı para borçlanmalarındaki zorunlu karşılıklarda yapılan değişiklik

Merkez Bankası, yurt dışından borçlanarak finansman sağlayan bankalar için zorunlu karşılık oranlarını 3 yıldan daha uzun vadede kredi almalarını sağlamaları için aşağıdaki tablodaki gibi değişikliğe gitti.  Yine 8 yıldan bu yana Fed’in ilk defa faiz artırımına gideceği zamanda kısa vadeli fon çıkışlarının gerçekleşmesinin önlenmesi için fevkalade bir yöntem. Bu yönlendirmeyi sadecekısa vadeli zorunlu karşılık maliyetlerini yükselterek yapmış gibi gözüküyor. Ne olursa olsun, bankaları uzun vadeli borçlanmaya teşvik edeceği kesin…

Öte yandan değişikliğin uygulanma aşamasındaki en güzel yanı Eylül ayından itibaren yapılacak borçlanmalar için geçerli olması. Eylül ayından önce yapılmış borçlanmalardaki zorunlu karşılık oranları, yükümlülüklerin son vadesi dolana kadar eski oranların geçerli olacak.

zkoranları

Döviz ve Efektif piyasalarında yapılan işlemlerde limit yükseltimi

Bankaların TCMB nezdinde gerçekleştirdiği Döviz ve Efektif piyasalarında gerçekleştireceği her cinsten işlem için limitler %130 civarında bankaların gelecek 1 yıldaki yurtdışı borç ödemelerinin tamamını fazlasıyla karşılayabilecek seviyeye yükseltildi.

Nedir?

Zorunlu Karşılık: TCMB’nin etkin olarak kullandığı para politikalarından bir tanesidir. Uygulamak istenilen politikalar dahilinde piyasadaki para likiditesi daraltılmak istendiğinde oran artırılır, genişletilmek istendiği durumda ise düşürülür. Zorunlu karşılık, bankaların sağladıkları finansmanlar üzerinden TCMB’nin belirlediği oranda TCMB nezdinde tutulması gereken – bankalar tarafından kullanılamayan – paradır.

Efektif: Cebinizdeki kağıt veya madeni paradır. Banka hesabınızdaki paranın ismi kaydi para iken cebinizdeki paranın ismi efektiftir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here