TCMB mart ayı toplantısında faiz artırımına gitti

TCMB, Mart ayı Para Politikası Kurulu Toplantısında geç likidite faiz oranlarını %0,75 artırarak %11,75 seviyesine yükseltti. Parasal sıkılaşmada belirleyici yön enflasyon olmaya devam edecek...

Amerika Merkez Bankası FED’in  2017 Mart ayında faiz artırımına gitmesinin ardından 16 Mart Perşembe günü de TCMB’den parasal sıkılaştırmaya yönelik bir adım daha geldi. Merkez, Geç Likidite Penceresinde(GLP) 75 baz puanlık artış gerçekleştirdi.

TCMB geç likidite penceresi (GLP) borç verme faizini 75 baz puan ile beklentilerin altında artırarak %11.75’e yükseltirken, diğer faizlerde değişiklik yapmadı.

TCMB Geç Likidite Penceresi Faiz Oranları
TCMB Geç Likidite Penceresi Faiz Oranları

Para Politikası Kurulu,  mart ayı toplantısında haftalık repo faizi %8, faiz koridorunun üst bandı olan gecelik borç verme faizi %9.25 seviyesine çekerken faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borçlanma faizi ise %7.25 seviyesinde sabit tutuldu.

İlginizi Çekebilir: Geç Likidite Penceresi Nedir? Nasıl Çalışır?

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti yükselişe devam ediyor!

Yılbaşından bu yana artan enflasyon ve kurun önüne geçmek için sıkılaştırma politikalarına ağırlık veren TCMB, bu politikalar sonucunda bankaların ağırlıklı ortalama fonlama maliyetini 250 baz puan artırdı. Ve 5 yılın en yüksek seviyesi olan %10.80 seviyesine getirdi. 16 Mart Perşembe günü geç likidite penceresinin 75 baz puan yukarı çekilmesiyle ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin %11’in üzerine çıkması bekleniyor.

“Enflasyondaki Yükseliş Devam Ederse İlave Parasal Sıkılaştırmalar Yapılabilir”

Enflasyondaki yükselişe değinen Merkez Bankası toplantı  notlarında şunlara değindi.
“Son aylarda yaşanan maliyet yönlü gelişmeler ve gıda fiyatlarındaki oynaklık enflasyonun hızlı bir yükseliş göstermesine neden olmuştur. Döviz kuru hareketlerinin gecikmeli yansımaları ve işlenmemiş gıda fiyatlarındaki baz etkisi nedeniyle kısa vadede enflasyondaki belirgin yükselişin devam edebileceği öngörülmektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümündeki bozulmayı sınırlamak amacıyla parasal sıkılaştırmanın güçlendirilmesine karar vermiştir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here