Rogue Trader – Film

Eğer üniversitede ekonomi bölümlerinden birinde okuduysanız Barings Skandalı hakkında kesinlikle bir şeyler duymuşsunuzdur. Barings Bank İngiltere’nin en soylu bankalarından biri olmakla birlikte tüm finansal kesime batışıyla birlikte bir ders veren bir banka olmuştur. Bankanın batışıyla birlikte tüm finansal kesime yönetim ve denetim işlemlerinin aynı birim tarafından yapılmaması gerektiğini, birbirlerinden bağımsız birimler tarafından yapılması gerektiği dersini vermiştir.

1995 yılında İngiltere’nin soylu bankası Barings Bank’ın Singapur ofisinde vadeli işlem piyasalarından sorumlu Nick Leeson, piyasada müşterilerinin ve bankanın parasını adeta kumar oynarcasına yüksek risk alarak borsada para kazanmaya çalışan dealerdır. Hırsına yenik düşen Nick, illegal muhasebesel yöntemlerle banka ve müşterilerinin paralarındaki kayıpları gizlemeye çalışır. Zaman zaman yaşadığı aksaklıklara rağmen deli cesaretine güvenerek türlü oyunlarda bulunur. Fakat bankasına yaşattığı kayıplar dağ gibi olmuş; artık büyük kumarı oynamanın vakti gelmiştir.

Kendisine Jakarta’da verilen görevleri layığıyla yerine getiren Nick, bankanın ona duyduğu güvenini kullanarak yüksek miktarlarda fonlar elde etmiş, bunu zararını kapatmak için açtığı yeni pozisyonlarda kullanmıştır. Piyasayı yenme iç güdüsüyle hırsına yenik düşen Nick, yaptığı diğer işlemlerde de ciddi zararlar elde etmiş, bankaya açtığı yaklaşık zarar 1 milyar pound olmuştur.

Nick Leeson’un akıl almaz cesareti ve çeşitli zafiyetlerden yararlanarak yaptığı hırslı işlemleri iyi şekilde işlenen Rogue Trader filmini izlemenizi tavsiye ederim… Gelecekte trader olmak isteyenlerin öğreneceği çok şey var bu filmde.. Filme benim notum 7/10.

Kalın sağlıcakla,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here