Pair Trade nedir?

Pair trade(ikili trade), piyasanın yönünden bağımsız olarak, aralarında korelasyon(yüksek ilişki) bulunan iki farklı yatırım aracı arasında, belirli bir vade içerisinde, düşük performans göstermesi beklenen yatırım araçlarının satım yüksek performans göstermesi beklenen yatırım aracının alım yönünde , sırasıyla satım ve alım yönlü iki pozisyon açılarak yapılan alım satım stratejisidir.

Pair trade stratejisinin en önemli prensibi, iki hisse senedinin de piyasadaki hareketlilik karşısında genelde aynı yönde tepki veren hisseler olması, fakat belirli süreler için farklı yönde hareket etmiş olması gerekir. Aynı zamanda gelecekte tekrar aynı yöne hareketin devam etmesi beklenmektedir. Pair trade yapmak için bu iki hisse senedi arasında kısa süreli farklı iniş ve çıkış geçirmiş hisse senedi seçilir.  Nihai amaç tabiiki de kâr etmektir.

Bu alım satım stratejisiyle hedeflenen, piyasanın yönünden bağımsız yatırım yapılabilir iki varlığın belirli bir süre içerisindeki getirileri arasındaki performans farklarından faydalanarak düşük piyasa riski üstlenerek kâr elde etmektir.

Örnek Pair Trade İşlemi

Örnek olarak, fiyatların genel seyir yönünden bağımsız olarak, belirli bir vadede ASD hisse senedinin ZXC hisse senedine göre daha olumlu performans göstermesi yönünde beklentimiz mevcut olduğunu düşünelim. Bu iki hisse senedinin birbirleri arasındaki korelasyonun yüksek olduğunu varsayalım. Burada izlememiz gereken strateji ASD hisse senedini göstermesi beklenen yüksek performanstan dolayıp alıp, ZXC hisse senedini ödünç piyasadan borçlanarak(açığa satış yaparak) iki taraflı bir işlem yapılır. Bu strateji ile ASD hissesinin ZXC’den daha fazla değer kaybetmesi ya da daha az getiri sağlaması durumunda ise bu işlemde stop loss seviyesine geri çekilme olabilir. Yatırımcı pair trade işlemine başlamadan beklenilen kar ve katlanılacak zarar miktarını önceden tespit eder.

Pair Trade Örneği

Yukarıdaki grafikte THYAO ve IST30F arasındaki yüksek korelasyon gözle görülür biçimde bir süre devam etmiştir. Fakat performans farklılıklarından dolayı aynı yönde hareketine bir süre ara vermiştir. Burada yatırımcı olarak hedeflenen pair trade stratejisinde THYAO için alım stratejisi uygulanarak, IST030F endeksi için satım işlemi uygulanarak önceden belirlenen kar ve zarar durdur seviyeleriyle yapılabilecek temsili bir örnektir. (Yatırım tavsiyesi veya herhangi bir amaç içermemekle, sadece örnek temsili için seçilmiş iki finansal enstrümandır.)

Pair Trade Maliyetleri Nelerdir?

Pair trade’nin yatırımcı açısından bir çok maliyeti vardır. Bunların başında alım satım esnasında aracı kuruma ödediği alım satım komisyonu (kurtaj maliyeti) , ödünç pay piyasasından kiralanan hisse senetleri için alınan komisyon + bsmv olmaktadır.

Meraklılarına ek bilgi olarak, bir hafta vadeli örnek bir pair trade işleminin yaklaşık maliyeti %1 civarlatındadır. Piyasada pair trade stratejisinde başarılı olan uzmanlar işlemlerinin %60-%80’ini başarılı olarak gerçekleştirebilmektedirler.

5 Yorumlar

    • Merhaba, malesef pair trade ile alakası olmaz. EUR/USD sell yapıp, EUR/TRY buy yaparsanız USD/TRY buy pozisyonu açmış olursunuz… Pair trade islemi, birbirleri arasındaki korelasyonu yuksek olan her iki finansal enstruman icin kullanilabilir. Çesitli enstrumanlarla kısıtlamamak lazım.

  1. Merhaba,

    Pair Trade işlemleri Türkiye’de de yayılmaya başladı. Burgan Yatırım’ın bu konuda bir Finansal Danışmanlık Birimi var ve pair trade önerileri veriyorlar.

    • Evet… Pair trade işlemlerini bir kaç aracı kurum daha sağlıyor. Hatta işi bir üst noktaya taşıyan kurumlar da mevcut. Küçük bir araştırma ile detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here