Kullanıcı Sözleşmesi

BireyselYatirimci.com (bundan böyle Bireysel Yatırımcı olarak belirtilecek) sitesinden (kayıtlı üye olarak ya da olmayarak) hizmet almak için öncelikle aşağıda belirtilen üyelik / kullanım şartlarımızı okumanız ve onay vermeniz gerekmektedir.

1. Bireysel Yatırımcı hizmetine bağlı tüm servislerin, alan adlarının, içeriklerinin ve diğer tüm fikri sınai hakların sahibi, (üçüncü partilerden sağlanan içerik ve uygulamalar hariç olmak üzere) BireyselYatirimci.com sitesidir. Servislerin ve hizmetlerin, bununla bağlantılı sayfaların kopyalanmasına, çoğaltılmasına ve yayılmasına, ayrıca tersine mühendislik işlemlerine tabi tutulmasına izin verilmemektedir.

2. Bireysel Yatırımcı tarafından üretilen (video, yazı, resim, haber, ses dosyası) içeriklerin, kaynak belirtilmek koşulu ile alıntılanmasına, Bireysel Yatırımcı tarafından izin verilmektedir. Ancak, Bireysel Yatırımcı içerikleri çeşitli lisanslarla koruma altına alınmıştır ve içeriklerin; kaynak gösterilmeden bir kısmı veya tamamının değiştirilmesine, tekrar yorumlanmasına izin verilmemektedir. Koşul dışı davranışlar, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na göre suçtur. Bireysel Yatırımcı, bu gibi durumlarda yasal işlem başlatabilir.

3. Bireysel Yatırımcı, (a) finans, ekonomi, iş kültürü ile içerikler üretmek ve bunları internet üzerinden yayınlamak, (b) üyelerinin yayınladığı finans, ekonomi ve dijital iş kültürü ile ilgili her tür içeriğe ortam sağlamak, (c) tüm içeriklerini tavsiye ve bilgilendirme amaçlı olarak kamuya sunmak amacı taşımaktadır.

4. Bireysel Yatırımcı’da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bununla beraber gerek site üzerindeki, gerekse site için kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan dolayı Bireysel Yatırımcı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

5. Bireysel Yatırımcı, ziyaretçilerin ve üyelerin bilgilenmesi amacıyla sunulan içeriklerin kesin doğru olduğunu garanti ve taahhüt etmemekte ve bu içeriklerin sadece tavsiye ve bilgilendirme amaçlı olduğunu beyan etmektedir. Bireysel Yatırımcı, kendi ürettiği ve yayınladığı içeriklerden bizzat sorumlu olduğu gibi, ayrıca üye ve ziyaretçilerin ürettikleri ve yayınladıkları içeriklerden 5651 sayılı kanunun 5. Maddesi gereği hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.

6. Bireysel Yatırımcı, sunmuş olduğu hizmetlerin ve servislerin daha efektif kullanılabilmesi amacıyla bir çok 3. Parti kurum ve kuruluşlarla çeşitli şekillerde işbirliği yapabilir. Bu işbirliği; reklam, sponsorluk, izinli pazarlama, veri paylaşımı ve yasal diğer ticari yöntemlerle olabilir. Bireysel Yatırımcı, e.posta ile pazarlama faaliyetlerinde, kanunların öngördüğü şekilde izinli iletişimde bulunacağını, kullanıcının / üyenin isteği dışında iletişim ve pazarlama faaliyeti yapmayacağını, kullanıcının sistemden ücretsiz ve kolayca çıkabilmesini sağlayacak araçlar sunmayı beyan ve taahhüt eder.

7. Bireysel Yatırımcı, kullanıcı tarafından oluşturulan her türlü veri ve içeriğin hiç bir şekilde kontrolünü yapmamaktadır. Ancak kullanıcı(lar) tarafından, 3. şahıs ve kurumların kişilik hakları ile Türkiye Cumhuriyeti kanunları ve uluslararası anlaşmalar ile koruma altına alınan diğer hakların ihlal edilmesi halinde; ayrıca telif haklarını ihlal eden, müstehcenlik içeren, hakaret, küfür, küçük düşürücü ifadeler barındıran içeriklerin gönderilmesi; ayrıca Bireysel Yatırımcı hizmetlerinin ve servislerinin amacını aşan bir şekilde kullanılması halinde, Bireysel Yatırımcı hizmetleri derhal durdurma, ilgili içerikleri yayından çıkarma ve (mevcutsa) üyelik iptal etme hakkına sahiptir. Ayrıca; amacı dışında yazılan açık adres, e-posta adresi, telefon numarası ya da herhangi bir şekilde “adres belirten” yorumlar hiçbir şekilde yayımlanmayacaktır. Yorum yazarken, e-posta ve web site adresi girmek zorunlu değildir fakat kullanıcıların “isim” girme zorunluluğu bulunmaktadır. Gerçek bir ad dışında “nickname”, “kısaltılmış isim” gibi bilgiler veren okurların yorumları onaylanmayabilir.

8. Bireysel Yatırımcı, sunduğu servislerin kesintisiz ve hatasız çalışması için elinden geleni yapacaktır. Ancak internet erişim hizmeti veren servis sağlayıcıların sistemlerinde meydana gelebilecek teknik arızalar, anlaşmalı olduğu 3. Partilerin sistemlerinde meydana gelecek aksaklıklar, sistem bakımları ve mücbir nedenler gibi vakalarda Bireysel Yatırımcı servisleri de bağlantılı olarak etkilenebilir. Bu gibi durumlarda Bireysel Yatırımcı servislerin etkin olarak işlemesi için gerekli tedbirleri alacaktır, fakat doğrudan müdahale yetkisi olmayan bağlantılı servis arızaları ve hataları için sorumluluk kabul etmemektedir.

9. Bireysel Yatırımcı, işbu şartların yürürlükte olduğu tarih itibariyle, tüm içeriklerini ve servislerini ücretsiz olarak sunmaktadır. İleride herhangi bir zamanda, sunmuş olduğu servislerden ve içeriklerden bedelli ve/veya bedelsiz olarak yararlandırma hakkına sahiptir. Bedelli hizmetler ve abonelik türleri, Bireysel Yatırımcı sitesinde “hizmetler” bölümünde ayrıca belirtilmiş olabilir. Kullanıcıların ilan edilen abonelik sistemlerinden birini seçmesi halinde sunulan hizmet ve özelliklerini okuması gerekmektedir. Ücretli veya ücretsiz herhangi bir şekilde yararlanmada üye / kullanıcı, Bireysel Yatırımcı’in taahhüt ettiği hizmetten fazlasını talep edemez.

10. Bireysel Yatırımcı, dilediği takdirde sunmuş olduğu hizmetler üzerinde en iyi hizmeti verme amacı ile her zaman tek taraflı olarak değişiklik yapabilir.

11. Bireysel Yatırımcı sitesine üye olurken verilen bilgilerin doğruluğundan ve gizliliğinden, ayrıca şifre ve kullanıcı adının korunmasından, başka kimselerle paylaşılmamasından kullanıcının kendisi sorumludur. Bu bilgilerin yetkisiz kişiler tarafından ele geçirilmesi ve Bireysel Yatırımcı servislerinin kullanılması halinde Bireysel Yatırımcı sorumluluk kabul etmemektedir.

12. Bireysel Yatırımcı, değişen yasalar ve koşullara göre kullanıcı sözleşmesini her zaman tek taraflı olarak değiştirebilir, yürürlükten kaldırabilir veya yeni bir sürümünü yayınlayabilir.

13. Bireysel Yatırımcı ve kullanıcı arasında ortaya çıkabilecek her türlü hukuki ihtilaf öncelikle iyi niyet çerçevesinde çözümlenmeye çalışacaktır, aksi halde taraflar İzmir Mahkemeleri’nin yetkili olduğunu kabul ederler.

Tarafınıza sunulan kullanım kuralları, Kullanıcının kayıtlı üye olması / siteye girmesi, içeriklerden ve servislerden yararlanmaya başlaması ile her iki taraf arasında kabul edilmiş sayılır. Kullanım şartları kabul edilmediği takdirde, kullanıcının siteyi ve servisleri kullanmaması yeterlidir.