Kapitalizm: Bir Aşk Hikayesi

Ekonomi filmleri içerisinde favori listemi tekrar gözden geçirmenin vakti geldi. Çok defa karşılaşsam da nihayet izlediğim Kapitalizm: Bir aşk hikayesi filmi, ekonomi filmleri içerisinde tartışmasız ilk üçte! Michael Moore’u bu zamana kadar nasıl tanımamışım, kitaplarını nasıl okumamışım hayret.

Yönetmen Moore, filminde 2008 krizinin konularını belgesel tadında o kadar şahane işlemiş ki diğer filmlere parmak ısırtacak cinsten. 2008 kriziyle ilgili diğer filmlerden kendini konunun işlenme tarzıyla ayıran Moore, finans dünyasında yaşanan ört-basları bir bir açığa çıkartıyor ve bunun yanında filmin önemli kısmında halkın gücüne dikkat çekiyor. Yaşanan bankacılık skandalının perde arkası, ABD yönetimi ile ilgili etkili arşiv bilgileri, mortgage sistemindeki problemler, kriz öncesinde ve esnasında gerçekleşen spekülasyonlar ve gerek hükümetin gerekse şirketlerin etik dışı davranışları filmde mükemmel örneklerle betimlenmiş.

Eğer iktisat, idari bilimler, ekonomi veya ilgili bölümlerde okuyan öğrenciyseniz bankacılık sistemi ile ilgili ve 2008 kriziyle ilgili önemli tespitlerin olduğu belgesel tadındaki bu filmi kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum. Anlamadığınız konularla ilgili benimle çekinmeden iletişime geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here