İşsiz Kalma Stresiyle Başa Çıkmanın 3 Yolu

Başımıza gelme ihtimali her ne kadar yüksek olmasa da işten çıkarılma olasılığı hepimiz için geçerli bir durum. Belki çoğu insan gibi siz de yerinizin doldurulamayacağını, vazgeçilmez bir çalışan olduğunuzu ve işsiz kalma ihtimalinizin düşük olduğunu düşünebilirsiniz; fakat firmalar için öyle zor dönemler olabilir ki maliyetleri düşürme zamanı geldiğinde birçoğumuzun işi risk altına girebilir. Beklenmeyen bir iş kaybı önemli miktarda strese neden olabilir ve tüm aile bireylerini sudan çıkmış balık gibi korkulu pozisyona sokabilir.

Ancak şu üç adımı izleyerek iş kaybı stresini azaltmanız mümkün:

1.Acil Durum Fonu Oluşturun


Henüz çalışırken kötü günlerde masraflarınızı karşılayabilmek adına bir acil durum fonu oluşturun. Hani derler ya “kefen parası”, o misal. Aylık masraflarınızı, eğer varsa kredi ödemelerinizi en az 3 ile 6 ay karşılayabileceğiniz bir birikim yapmak size işsiz kalma stresine karşı mükemmel rahatlatır.

Tekrar bir iş bulmanız kötü ihtimalle 6 ayı dahi geçmeyecektir. Aksini düşünsenize! İşsiz kaldığınız andan itibaren ödemeniz gereken borç ve sabit giderleriniz… Kira, belki araç kredisi, çocuğunuzun okul masrafları ve bilmem kaç taksite böldürerek yenilediğiniz koltuk takımınızın taksitleri… Bunu düşünürken bile stres yaptınız değil mi? O halde acil durum fonu oluşturun ve bu stresten büyük ölçüde kurtulun. Stresten, “kafam rahat” durumuna geçmek bu kadar basit. Ayrıca 6 aylık geçiminizi sağlayabilecek bir birikiminiz ve hali hazırda işiniz varsa bu paranızı sabit getirili/düşük riskli yatırım araçlarıyla da değerlendirebilirsiniz.

2.En Kötü Durum Senaryonuzu Oluşturun


Konut kredisi ödemeleri, araba kredisi ödemeleri gibi sabit masraflarınızı ve tatil, eğlence gibi isteğe bağlı harcamalarınızı inceleyin. İşinizi kaybederseniz dahi sabit ödemelerinizi yapmaya devam etmek istersiniz. İşinizi kaybettiğinizde ise eğlence, dışarıda yemek yemek gibi alışkanlıklarınızdan vazgeçmeyi düşünebilirsiniz.

Hangi harcamalarınızın gerekli, hangi masrafların gereksiz olduğunu belirlemenize yardımcı olmak için gelirinizin nereye harcandığı ile ilgili notlar tutarak analiz edin. Bütçe programları gibi online ve mobil uygulamalar bu konuda size yardımcı olur.

3.Özgeçmişinizi Sürekli Güncel Tutun


Kısa bir süre içinde işinizden ayrılmayı planlamayabilirsiniz ancak mesleki ve liderlik açısından bakıldığında bireyler sürekli kendini geliştiriyor. Şirketinizde, bir projede üstlendiğiniz liderlik rolünü unutma ihtimaliniz zaman geçtikçe artar. Bu yüzden özgeçmişinizi sürekli güncel tutmanız faydanıza bir alışkanlık olacaktır. Beklenmedik bir iş kaybı ile karşılaştığınızda özgeçmişiniz zaten hazır olacak ve işinizde üstlenmiş olduğunuz önemli kariyer adımlarınızı hatırlamada zorlanmayacaksınız.

Olası iş kaybı durumunuzda, iş kaybı stresini önlemek için yukarıda listelenen üç temel adımı uygulamaya bugünden itibaren başlayın. Umarım endişelenmeniz gerekmez; ancak işsiz kaldığınızda zaten hazırsınız! Acil durum fonu oluşturdunuz, en kötü senaryoda bütçelemenizi yaptınız ve özgeçmişinizi sürekli güncellediniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here