Harcamalarınızı ve Servetinizi Takip Ederek Servetinizi Artırın

Bütçe oluşturma veya para biriktirme konularında başarılı olmayabilir veya bu bütçe ve para biriktirme olaylarını hiç sevmiyor olabilirsiniz. Bütçe kelimesi de, insanın doğası ve alışkanlıkları gibi sebeplerden çok da hoşunuza gitmeyebilir. Fakat günümüzde insanların önem vermesi gereken konulardan biri olarak önümüze de çıkıyor. Yukarı tükürsen bıyık, aşağı tükürsen sakal… Ne harcasan oluyor ne biriktirsen. Ben daha farklı bir konuya değinmek istiyorum. Harcamalar ve kişisel servetin takibi… Paramı nereye harcadığım genelde umrumda olmuyor fakat harcamalarımın dağılımını her zaman takip ediyorum. Aylık olarak yapılan harcamaların dağılımını kontrol etmek mali durumunuzu anlamak için çok önemlidir.

Harcamalarınızı Aylık Olarak Takip EdinHarcama ve Servetinizi Takip Etmek

Gelir ve giderlerinizi takip etmek, taksitli yaptığınız alışverişlerinizden dolayı gelecek aylarda sahip olacağınız net geliri öğrenmek size alışverişlerinizde mükemmel kolaylık sağlayacaktır. Ya da bilgisayar, araba, kıyafet ve ayakkabı gibi satın almak için yapacağınız harcamalarınızda imkanlarınızı görerek bütçeniz doğrultusunda harcamalarınızı yönetmenizde oldukça faydalı olacak. Dahası harcama dağılımlarınızı bilmek kadar güzel bir şey var mı? Örneğin; farkında olmadan yaptığınız harcamaların aylık gelirinizin neredeyse %60’ının gereksiz olduğunu bilmeniz size fayda sağlamaz mı? Üstelik harcama takibi de eskisi kadar zor değil. Hepimizin cebinde bulunan akıllı telefonlara Gelir-Gider takip uygulamaları indirerek ve günlük 2 dakikanızı ayırarak kolaylıkla harcamalarınızı takip edebilirsiniz.

Kişisel Servetinizi Takip Edin

Servetinizi sadece aylık harcamalarınızı takip ederek yapmayacağız tabii ki. Gary Keller’ın “Milyoner Gayrimenkul Danışmanı” kitabında 1 milyon dolar değerinde bir gayrimenkul satınalma hedefi var. Tabii 2008’de yaşanan konut balonundan sonra bu fikir çok da parlak gelmeyebilir fakat yatırım ile ilgili sağlam temellere sahip bu kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Keller, kitabında da bahsettiği gibi kendisine her gün “Net değerimi artırmak için bugün ne yapıyorum?” sorusunu soruyor ve bu yolda önemli tavsiyelerde bulunuyor.

3 veya 6 aylık dönemlerde net değer takibinizi yapmaya başlamak kişisel servetinizi yönetmede hayatınızda önemli bir kilometre taşı olacak. Likit varlıklarınızı, varsa gayrimenkullerinizi, diğer yatırımlarınızı ve borçlarınızı takip etmek servet sahibi olma yolunda size çok yardımcı olacak.

Peki gel gelelim ben de dahil kaçımız bunu yapıyor? Ben, kişisel harcama ve servetimi takip etmeye yeni başladım. Size de mutlaka başlamanızı tavsiye ederim. Eğer nasıl, nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız benimle iletişime geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here