Gelir Adaletsizliği Olan 10 OECD Ülkesi

Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü(OECD)’nün hazırladığı rapora göre ekonomik kriz sonrası gelir dağılımı ve refah seviyesi giderek azalmakta ve gelir dağılımındaki adaletsizlik sorunu giderek büyümektedir. 2008 büyük ekonomik krizi öncesinden bu yana giderek kötüleşen ekonomik refah düzeyi, krizin maliyetlerini zenginlerin değil halkın ödediğini OECD’nin derlediği Gini verileri bir kez daha ortaya koyuyor. Ayrıca OECD’nin hazırladığı raporda gelir dağılımının son 30 yılın en yüksek seviyesinde olduğu belirtiliyor.

Gini katsayısı, 0 ile 1 arasında değer alan, gellir dağılımındaki adaleti ölçen bir endekstir. Endeks 1’e yaklaştıkça gelir dağılımındaki adalet bozulur, sıfıra yaklaştıkça ise gelir dağılımı adaleti artar.

İlginizi Çekebilir: Gini Katsayısı Nedir?

İşte gelir dağılımının adaletsiz olduğu 10 OECD üyesi ülke:

1Şili – Gini Katsayısı: 0.465

Bir Güney Amerika ülkesi olan ve kuzeyden güneye 4.300km boyunca uzanan batı sahiline sahip olan ülkenin temel gelir kaynağı %57 ile hizmet sektörüdür. 1980’li yıllardan sonra hızla artan özelleştirmeler, şirketlerin sadece kâr odaklı yönetimi ülkede gelir adaletsizliğinin önünü açmış durumda. Ayrıca Dünya bakır üretiminin %40’ına ve yüksek bakır rezervlerine sahip olan ülkede sanayi sektörünün ağırlığı %34’tür.

2Meksika – Gini Katsayısı: 0.459

Laten Amerika’nın ikinci, Dünyanın 15’inci en büyük ekonomisine sahip olan Meksika, Dünyanın en büyük 10’uncu petrol üreticisi ülkesidir. Bölge ülkeleriyle gerçekleştirdiği serbest ticaret anlaşmaları ve Turizm ile ilgili yan gelir elde eden Meksika’da malesef gelir dağılımının adaletsiz olduğu ülkeler arasında yer alıyor.

3Türkiye – Gini Katsayısı: 0.397

Asın bayrakları! Türkiye listede 0.397 gini katsayısıyla 3. sırada. OECD ülkeleri ortalama gini katsayısı ise 0,317.

4Amerika Birleşik Devletleri – Gini Katsayısı: 0.394

Dünya’nın en büyük ülkesi olan Amerika halkının krizleren iki yakası bir araya gelmiyor. Her kriz sonrası halkın yaşam standartları yıllardan beri düşüş gösteriyor. Geçtiğimiz iki yıllık sürede hafif de olsa toparlanan Amerika’nın gini endeksi, ülke vatandaşlarına umut veriyor.

5İsrail – Gini Katsayısı: 0.365

Îsrail de OECD ülkeleri arasında gelir dağılımı adaletsizliğinin olduğu ülkeler arasında yer alıyor. Ekonomisi, yüksek teknolojik araç-gereç üretimine bağlı olan ülkede sırasıyla tarım, sanayii, elmas işlemeciliği ve turizm sektörleri ön plana çıkıyor.

6Estonya – Gini Katsayısı: 0.361

Kuzey Avrupa’da bulunan Estonya, 1991 yılında bağımsızlığını ilan etmesiyle birlikte ciddi kriz dönemine girdi. Ardından uyguladığı reformlar ve teknolojik inovasyonlarla gelişim sürecine giren Estonya, listenin 6. sırasında yer alıyor.

7Birleşik Krallık – Gini Katsayısı: 0.358

Dünya para piyasalarının kalbi olan Birleşik Krallık, Dünyanın beşinci en büyük, Avrupa’nın Almanya’dan sonra ikinci en büyük ekonomisine sahiptir. Avrupa birliğinden çıkmakta olan Birleşik Krallık’ı önümüzdeki dönemde neler bekliyor hep birlikte göreceğiz.

8Letonya – Gini Katsayısı 0.352

Geçtiğimiz 15 yıllık süreçte dış borçlanma kaynaklarıyla ciddi büyüme oranları kaydeden Letonya, Avrupa birliği içerisinde en olumlu tablo çizen ülkelerin başında geliyor.

9İspanya – Gini Katsayısı: 0.346

Dünya’nın en büyük sekizinci ekonomisine sahip olan İspanya, %20’nin üzerinde işsizlik oranıyla Avrupa birliği ülkeleri arasında en yüksek işsizliğe sahip ülkeler arasında üst sıralarda yer alıyor. Ülke’de çalışan nüfusun %66’sı hizmet sektöründe, %30’u sanayi sektöründe, geri kalanı ise tarım sektöründe çalışmaktadır.

10Yunanistan – Gini Katsayısı: 0.343

Avrupa Birliği’nin ekonomisi en küçük ülkelerinden Yunanistan, üst üste ekonomik daralmaları ve kemer sıkma politikaları nedeniyle gelir dağılımı adaletinin bozulduğu ülkeler arasında yer alıyor. “Şımarık çocuk” olarak nitelendirilen Yunanistan, bakalım önümüzdeki dönemde ekonomisinde ne gibi iyileştirmeler yapmaya çalışacak…

Diğer Listemiz olan Son 10 Yılda En Fazla Zenginleşen Ülkeler listemiz de hoşunuza gidebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here